Kobieta siedzi na podłodze z kotem i ogrzewa dłoni przy grzejniku elektrycznym

Czy grzejniki elektryczne są bezpieczne? Poznaj najlepsze opcje dla rodzin z małymi dziećmi!

Użytkownicy, którzy szukają drugiego, uzupełniającego źródła ciepła, często decydują się na grzejniki elektryczne. To urządzenia, które mogą dogrzewać domy i mieszkania, ale też biura, magazyny, warsztaty czy domki letniskowe. Nie martwiąc się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich podopiecznych, z grzejników konwekcyjnych korzystają rodziny z małymi dziećmi i zwierzętami. Wystarczy wybrać model, który zapewnia odpowiednio wysoką ochronę m.in. przed poparzeniami.

Dlaczego grzejniki elektryczne cieszą się dużą popularnością?

Grzejniki elektryczne mają wiele zalet. To urządzenia ekologiczne, tanie, wydajne oraz proste w montażu. Kwestią dyskusyjną są koszty, szczególnie w dobie szybko zmieniających się cen energii. Mimo wszystko grzejniki elektryczne są całkiem efektywnie, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną są również ekonomiczne.

Zakładając, że grzejnik dogrzewający pomieszczenie ma moc 2000 W i pracuje przez 2 godziny dziennie, zużyje on ok. 4 kilowatogodzin prądu (4 kWh). W 2022 roku średnia cena 1 kWh w Polsce wynosi 0,77 zł. Przez trzy godziny pracy kaloryfer uszczupli domowy budżet o ok. 3,08 zł. Dla większości rodzin są to koszty akceptowalne, szczególnie że grzejniki elektryczne pracują tylko wówczas, kiedy podstawowe źródło ciepła okazuje się niewystarczające.

Ważny jest też typ uzupełniającego urządzenia grzewczego, np. grzejniki ceramiczne ogrzewają pomieszczenie tylko podczas pracy. Natomiast kaloryfery olejowe są dobrymi akumulatorami, ponieważ oddają ciepło do otoczenia nawet przez kilka godzin po odłączeniu od zasilania.

Grzejnik elektryczny

Inne zalety grzejników elektrycznych to m.in. różnorodność modeli (podłogowe, wieszane, stołowe) i możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniu. Takie grzejniki pozwalają też wytworzyć we wnętrzu optymalny mikroklimat, co jest ważne dla osób cierpiących na choroby dróg oddechowych. Każdy użytkownik powinien bez przeszkód znaleźć urządzenie dostosowane do swoich potrzeb.

Osobno należy odnieść się do kwestii bezpiecznego użytkowania grzejników elektrycznych. To urządzenia o dość dużej mocy, które do pracy potrzebują energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z nich wiąże się z ryzykiem poparzenia. Wręcz przeciwnie – te urządzenia są powszechnie stosowane nawet przez rodziny z małymi dziećmi. To możliwe dzięki specjalnym funkcjom grzejników.

Grzejnik elektryczny z nienagrzewającą się obudową

Nowoczesne kaloryfery na prąd mają wiele funkcji, które gwarantują bezpieczeństwo. Rodzinom z małymi dziećmi i zwierzętami domowymi poleca się grzejniki elektryczne z obudową, która nie nagrzewa się mimo wysokiej temperatury. Bez obaw można nimi dogrzewać pokoje swoich pociech, nie martwiąc się o to, że dziecko dotknie zbyt gorącej powierzchni kaloryfera i w ten sposób się poparzy.

Grzejnik elektryczny

Pozostałe funkcje grzejników elektrycznych dedykowane rodzicom

Jeżeli grzejnik elektryczny ma służyć do ogrzewania dziecięcego pokoju, rodzice mogą zainwestować w jeszcze bardziej funkcjonalne urządzenia grzewcze. Dobrym wyborem będzie np. grzejnik sterowany cyfrowo, który został wyposażony w funkcje rodzicielskie. Wśród nich można znaleźć takie, które pozwalają na szybkie dogrzanie pomieszczenia, bez konieczności pozostawiania włączonego urządzenia na dłużej. Przydatna może okazać się również opcja automatycznego obniżenia temperatury w pomieszczeniu nocą. Ułatwia dzieciom zasypianie i poprawia jakość snu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenie do pokoju malucha? Grzejnik elektryczny może być wyposażony w zabezpieczenie kodem PIN. To rozwiązanie uniemożliwia dziecku zabawę ustawieniami kaloryfera.

Jednocześnie grzejniki konwekcyjne są wyposażone w automatyczne wyłączniki i termostaty, które pozwalają utrzymywać stałą temperaturę we wnętrzu. Niektóre rodzaje urządzeń grzewczych zapewniają również dobry mikroklimat w pomieszczeniu. W pokoju dziecka (ale również seniora, astmatyka, alergika) sprawdzi się zwłaszcza elektryczny grzejnik olejowy. Urządzenia tego typu nie wysuszają powietrza i nie unoszą w powietrze drobinek kurzu

Nowoczesne grzejniki elektryczne są więc nie tylko ekologiczne, mobilne i komfortowe w użyciu. To również urządzenia w pełni bezpieczne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez rodziny z dziećmi.