Osoby kończace studia na kierunku finanse i rachunkowość

Finanse i rachunkowość – co to za kierunek i co można po nim robić?

Wielu młodych ludzi poważnie zastanawia się nad studiami na kierunku finanse i rachunkowość. Kojarzy się on z lekką pracą biurową, wysokimi zarobkami i wieloma innymi korzyściami. Czym tak naprawdę jest i z jakimi obowiązkami się wiąże? Prawda dla wielu może okazać się brutalna – zwłaszcza jeśli „nie po drodze” im z cyframi, wykresami i statystyką.

Finanse i rachunkowość – kilka słów o kierunku

Należy zacząć od tego, że finanse i rachunkowość nie należą do najłatwiejszych kierunków. Jednak mówi się, że po ukończeniu tych studiów, można liczyć na atrakcyjne zatrudnienie. Osoba w czasie nauki zdobywa wiedzę z zakresu finansów, ryzyka w finansach, rachunkowości finansowej, a także działania instytucji finansowych. Absolwent po studiach tych potrafi analizować podstawowe zjawiska mikro oraz makroekonomiczne. Poza tym orientuje się, jak analizować kondycję finansową gospodarstw domowych, przedsiębiorstw oraz pozostałych organizacji. To oczywiście tylko część wiedzy, jaką student może zdobyć podczas nauki na tym kierunku, bo przecież w grę wchodzi jeszcze cały pakiet związany z rachunkowością, a więc między innymi pracą księgowego.

Co po kierunku finanse i rachunkowość?

Absolwent, który ukończył finanse i rachunkowość, może podjąć pracę jako samodzielny specjalista w różnych instytucjach finansowych typu banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy leasingowe, czy firmy pośrednictwa i doradztwa finansowego. Osoba po tych studiach może również pracować w rachunkowości w podmiotach działających w branży niefinansowej, a także w jednostkach administracji publicznej. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyła własną działalność związaną z danym kierunkiem lub jego wąską specjalnością. Może to być przykładowo biuro rachunkowe.

Finanse i rachunkowość to kierunek bardzo przyszłościowy. Banki i inne instytucje finansowe, a także działy odpowiedzialne za tego typu sprawy, są i nadal będą istniały. Nie każdy też nadaje się do pracy w tym zawodzie. Są to na pewno stanowiska odpowiedzialne i niełatwe. W związku z tym niektórzy nie chcą podejmować się takiej pracy. Osoby decydujące się na ten kierunek, mogą mieć pewność, że o ile przyłożą się do własnego rozwoju i nie braknie im determinacji, prędzej czy później znajdą zatrudnienie. Najlepiej zacząć od stażu tuż po studiach, a jeśli to możliwe, nawet w ich trakcie.