Kto skorzysta najwięcej na pobycie w ZOL-u?
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy to wyspecjalizowana placówka, której idea nie dla wszystkich jest jasna. W zamyśle w takich jednostkach pacjentów leczy się i rehabilituje, żeby przynajmniej ochronić ich stan zdrowia, a kiedy to tylko możliwe, poprawić go, a często też przywrócić pacjentom samowystarczalność na tyle, żeby mogli wrócić do domu.
Wszystkie grupy pacjentów mogą skorzystać na pobycie w ZOL-u
Zwykle pobyt w ZOL-u kojarzony jest z pacjentami w podeszłym wieku, którzy utracili samodzielność na skutek chorób przewlekłych albo schorzeń charakterystycznych dla osób starszych: schorzeń neurodegeneracyjnych lub ograniczenia mobilności. I dziś także takie osoby stanowią sporą część pacjentów między innymi w https://donumcorde.pl/zaklad-opiekunczo-leczniczy/. Otrzymują tam opiekę, wsparcie lekarskie, a także możliwość skorzystania z rehabilitacji dostosowanej ściśle do ich potrzeb. Nie jest to jednak jedyna grupa pacjentów, która może skorzystać na pobycie w ZOL-u.
Coraz częściej ZOL przebija się do świadomości osób młodszych, które na przykład wymagają opieki i rehabilitacji po przebytym wypadku. Tacy pacjenci często „wypadają” z systemu usług opieki zdrowotnej, ponieważ ich życiu nic nie zagraża i zachowują pewien poziom fizycznej samodzielności, jednak tak naprawdę nie są w stanie w pełni wrócić do zdrowia ani nawet osiągnąć optymalnych efektów, pracując jedynie samodzielnie. Pobyt w ZOL-u to dla takich pacjentów szansa na lepszą opiekę, ale przede wszystkim na zindywidualizowany program rehabilitacyjny.
Jakie potrzeby pacjenta zaspokaja nowoczesny ZOL?
Wciąż działają w Polsce takie placówki, w których opieka sprowadza się do zapewnienia higieny i zaspokojenia głodu pacjenta. Nowoczesny ZOL to jednak znacznie więcej – to miejsce, w którym pacjent otrzyma kompleksowe wsparcie i w miarę możliwości będzie pracował nad wypracowaniem takiego poziomu sprawności, jaki jest w jego przypadku możliwy. Na pobycie w ZOL skorzystają pacjenci:
- po wylewach i zawałach, którzy mają szansę na odzyskanie pełnej lub prawie pełnej sprawności, ale nie w czasie i nie metodami, jakie ma do zaoferowania podstawowy system opieki zdrowotnej, wliczając w to kilkutygodniowy pobyt rehabilitacyjny na oddziale,
- po wypadkach, którzy nie kwalifikują się do dalszej rehabilitacji albo musieliby na nią zbyt długo oczekiwać, ryzykując, że ograniczenia się jeszcze utrwalą,
- seniorzy, którzy na przykład wskutek przedłużającej się choroby ogólnoustrojowej utracili część swojej sprawności, ale mogą ją odzyskać, jeśli będą odpowiednio mobilizowani i rehabilitowani,
- osoby, u których pojawiły się nieprzewidziane komplikacje w następstwie procedur medycznych, choćby pacjenci po operacji, w czasie której doszło do częściowego uszkodzenia nerwów lub mięśni, co utrudnia funkcjonowanie, ale nie zawsze jest objęte podstawowym zakresem rehabilitacji.
ZOL to miejsce dla większości pacjentów
W ogólnym ujęciu ZOL to placówka, w której pacjenci pod okiem opiekunów, pielęgniarek, rehabilitantów i lekarzy mogą odzyskać maksymalną sprawność. Na pobycie w takim miejscu może skorzystać więcej pacjentów, niż się większości osób wydaje.